Czy panele słoneczne mogą wytrzymać grad?

Panele słoneczne i grad

Często zadawane nam pytanie brzmi: czy panele słoneczne mogą wytrzymać grad? To bardzo ważne pytanie, ponieważ panele słoneczne zamontowane na Twoim dachu znajdują się na linii gradientu, więc oto odpowiedź.

Wysokiej jakości panele słoneczne są wykonane ze szkła hartowanego, podobnie jak przednia szyba Twojego samochodu. Szkło hartowane, zwane również szkłem bezpiecznym lub szkłem hartowanym, jest do sześciu razy mocniejsze niż zwykłe szkło płaskie. Powstaje za pomocą środków termicznych lub chemicznych i jest testowany pod kątem odporności na uderzenia normalnego gradobicia i obciążenia śniegiem paneli. Kiedy szkło hartowane pęka, rozpada się na małe kawałki zamiast dużych, ostrych jak brzytwa odłamków, jak robi to standardowe szkło płaskie.

Panele słoneczne i grad, a co z OGROMNYM gradem ?!

Oczywiście istnieją ograniczenia co do tego, co nazwalibyście „normalnym gradem”, a czasami pojawiają się burze gradowe z bardzo dużymi gradami. W takich przypadkach istnieje duża (a raczej zła) szansa, że ​​niektóre panele słoneczne mogą zostać rozbite, jak na poniższym obrazku, podobnie jak istnieje szansa, że ​​duży grad rozbije przednią szybę twojego samochodu, jeśli masz pecha zostać w nim złapanym. Aby w jak największym stopniu ograniczyć to ryzyko po zainstalowaniu systemu zasilania słonecznego na dachu, zdecydowanie zalecamy poinformowanie o tym ubezpieczyciela domu i mienia, aby panele słoneczne można było odnotować na polisie.

Standardowe szkło płaskie nadal można znaleźć w niektórych tańszych markach monokrystalicznych i polikrystalicznych paneli słonecznych wykonanych przez małe, nieznane firmy oraz na większości marek amorficznych (cienkowarstwowych) paneli słonecznych, mogą one spróbować wzmocnić je, używając grubszych szkło płaskie, ale wciąż nie jest tak wytrzymałe jak szkło hartowane. Również w przypadku szkła płaskiego może z czasem zachmurzyć się, co znacznie zmniejszyłoby moc paneli słonecznych. Te panele słoneczne i grad nie mieszają się dobrze.

Podsumowując, dostajesz to, za co płacisz, i ważne jest, aby poinformować swoją firmę ubezpieczeniową o swoich panelach słonecznych. Kupując panele słoneczne, należy wyraźnie określić w specyfikacji produktu rodzaj użytego szkła, jeśli nie, to najprawdopodobniej będzie to szkło płaskie. Wysokiej jakości panele słoneczne są wykonane ze szkła hartowanego i zaprojektowane tak, aby wytrzymać gradobicie, nie daj się zwieść nieznanym markom paneli słonecznych w cenach zbyt dobrych, aby były prawdziwe, jak to się mówi, jeśli wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest!

Comments are closed.