Czy to prawda, że ​​produkcja paneli słonecznych wymaga więcej energii niż kiedykolwiek wcześniej?

Powszechny mit na temat energii słonecznej

Czy słyszałeś kiedyś, jak mówiło: „Do wyprodukowania panelu słonecznego potrzeba więcej energii elektrycznej niż kiedykolwiek wyprodukuje?” To miejski mit, który krąży od lat 80-tych.

Chociaż statystyki są trudne do obliczenia, National Renewable Energy Laboratory  w Kolorado przeprowadziło badanie, aby znaleźć poprawną odpowiedź na to pytanie. Badanie wykazało, że panele monokrystaliczne osiągają punkt zwrotu energii w ciągu 5-10 lat, panele polikrystaliczne w ciągu 3-5 lat, a panele z amorficznego krzemu w ciągu 0,5-2 lat. Należy pamiętać, że ponieważ pytanie jest tak niejasne, przy tych liczbach istnieje duży margines błędu!

W wydaniu magazynu Home Power ze stycznia 2001 roku znajduje się bardzo szczegółowe badanie dotyczące czasu zwrotu energii z paneli słonecznych. Badanie przeprowadzone przez dr Karla Knappa i Teresę Jester wykazało, że okres zwrotu nakładów za standardowy moduł wynosi około 3,3 roku, a dla panelu cienkowarstwowego 1,8 roku. Badanie uwzględnia koszty energii dla WSZYSTKICH części panelu i procesu produkcyjnego.

Nowe panele słoneczne REC 245W używane przez TAV SOLAR ENERGY wykorzystują nową technologię do przetwarzania silikonu w ich panelach słonecznych, co skraca czas zwrotu energii do około 1 roku, co sprawia, że ​​panele słoneczne REC są doskonałym wyborem z tytułu zwrotu energii.

Miejmy nadzieję, że te badania raz na zawsze obalą ten mit!

Comments are closed.