Instalacja i konserwacja paneli słonecznych

Komponenty Układu Słonecznego

Systemy słoneczne składają się z paneli słonecznych (modułów), systemu montażowego i falownika słonecznego ze sterowaniem komputerowym. Panele słoneczne wytwarzają prąd stały ze światła słonecznego . Następnie falownik zamienia wytworzoną energię elektryczną na prąd przemienny , dzięki czemu można ją wykorzystać w gospodarstwie domowym. Sterownik komputerowy zarządza układem słonecznym i zapewnia optymalną wydajność . Jeśli chcesz system zasilania awaryjnego lub system solarny poza siecią, wymagana jest bateria .

Proces instalacji paneli słonecznych

Najczęstszym miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych jest dach . Większość dachów ma zwykle wymagane specyfikacje dotyczące instalacji, tak aby panele miały maksymalne nasłonecznienie .

Niemniej jednak, jeśli instalacja na dachu nie jest odpowiednia lub nie jest pożądana, panele słoneczne można również zamontować na ziemi . Musisz tylko upewnić się, że żadne przedmioty nie blokują dostępu do słońca .

Poniższe kroki wyjaśniają instalację panelu słonecznego na dachu:

 1. Zainstaluj uchwyty do paneli słonecznych
  Następnie należy ustawić system montażu paneli słonecznych . To będzie wspierać podstawę paneli słonecznych. Cała konstrukcja montażowa musi być pochylona i mieć kąt od 18 do 36 stopni, aby uzyskać maksymalne nasłonecznienie .
 2. Zainstaluj panele słoneczne
  Po ustawieniu uchwytów, sam panel słoneczny musi być zainstalowany na konstrukcji montażowej . Upewnij się, że wszystkie śruby i nakrętki są dokręcone, aby pozostały stabilne .
 3. Podłącz panele słoneczne
  Kolejnym krokiem w procesie instalacji jest instalacja okablowania elektrycznego . W większości przypadków stosuje się złącza MC4, ponieważ nadają się one do wszystkich typów paneli słonecznych. Pamiętaj, aby podczas instalacji okablowania odciąć domowe zasilanie elektryczne.
 4. Zainstaluj falownik solarny
  Następnie należy podłączyć falownik solarny do systemu. Zwykle jest instalowany w pobliżu panelu głównego i może być zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz . Falowniki są bardziej wydajne, jeśli są przechowywane w chłodniejszym miejscu .

  Jeśli falownik znajduje się na zewnątrz, należy chronić go przed popołudniowym słońcem . Jeśli jest zainstalowany wewnątrz, garaż lub pomieszczenie gospodarcze są zwykle najlepszym miejscem, ponieważ pozostają chłodne przez większość roku i mają wentylację.

 5. Inwerter i Baterie słoneczne
  Następnie falownik słoneczny należy podłączyć do baterii słonecznej . Magazyn baterii słonecznych może uchronić Cię przed zmartwieniem o brak energii użytkowej w czasie zachmurzenia , może również obniżyć koszty systemu magazynowania baterii słonecznych podczas instalacji.
 6. Podłącz falownik do jednostki odbiorczej
  Falownik powinien być podłączony do jednostki odbiorczej w celu wytwarzania energii elektrycznej. Należy również podłączyć licznik generacji, aby monitorować ilość energii elektrycznej faktycznie wytwarzanej przez panele słoneczne. Możesz użyć komputera lub innego urządzenia, aby sprawdzić wydajność swojego układu słonecznego . Na przykład możesz sprawdzić, ile energii elektrycznej generujesz w różnym czasie i zdecydować, w jakim czasie jest odpowiedni czas na korzystanie z pralki lub innych mediów.
 7. Uruchom i przetestuj panele słoneczne
  Ostatnim krokiem jest włączenie zasilania i przetestowanie nowo zainstalowanego systemu paneli słonecznych. Następnie proces instalacji panelu słonecznego jest zakończony.

Konserwacja paneli słonecznych

Ponieważ nie ma ruchomych części, panele słoneczne wymagają bardzo niewielkiej konserwacji . Po pokryciu kosztów instalacji paneli słonecznych nie ma wielu kosztów związanych z ich konserwacją.

Powiedziawszy to, powinieneś sprawdzać je kilka razy w roku pod kątem brudu lub innych rzeczy, które mogły się nagromadzić na wierzchu. Ważne jest, aby panele były czyste i nic nie stoi na przeszkodzie, aby skutecznie pochłaniały słońce .

Przed samodzielnym czyszczeniem paneli należy skonsultować się z instalatorem w sprawie warunków gwarancji . Niektórzy producenci paneli słonecznych mogą wypowiedzieć gwarancję w przypadku samooczyszczenia.

Do ogólnego czyszczenia można po prostu użyć zwykłego węża ogrodowego do umycia powierzchni paneli. Powinieneś to zrobić rano lub wieczorem. Unikaj także spryskiwania ich zimną wodą, gdy są gorące, ponieważ może to je uszkodzić.

Co więcej, jeśli panele wymagają dodatkowego czyszczenia, którego wąż nie jest w stanie zapewnić, można je wyszorować gąbką z wodą z mydłem. Możesz również skorzystać z usług firmy sprzątającej . Jest to zalecane, jeśli panele są zbyt wysokie lub wymagają dokładniejszego czyszczenia.

Powinieneś mieć swój system sprawdzany co 4-6 lat przez instalatora. Warto również zapytać instalatora o konkretne wymagania dotyczące konserwacji systemu słonecznego.

Jeśli chcesz zrobić następny krok i zdobyć panele słoneczne do swojego domu, nie szukaj dalej. Wypełnij formularz kontaktowy!

Comments are closed.