Mono czy polikrystaliczne panele słoneczne – czy to ma znaczenie?

Monokrystaliczne lub polikrystaliczne panele słoneczne – czy to ma znaczenie?

Czasami, gdy mówimy ludziom o 250-watowych panelach słonecznych REC, których używamy i które polecamy w TAV SOLAR ENERGY, czasami pojawia się komentarz: „Och, nie chcę paneli słonecznych multikrystalicznych, ponieważ nie są one tak wydajne jak monokrystaliczne panele słoneczne. ” Czy to prawda, czy jest to kwestia, którą należy w ogóle brać pod uwagę? Spójrzmy na to i zobaczmy, jaka jest prawda.

Produkcja monokrystaliczna

Produkcja monokrystaliczna

Produkcja monokrystaliczna

Monokrystaliczne panele słoneczne mają ogniwa wycięte z kawałka krzemu wyhodowanego z pojedynczego kryształu. Hodowanie tych pojedynczych kryształów jest kosztowne; dlatego panele monokrystaliczne mogą być droższe niż inne typy paneli słonecznych.

Produkcja polikrystaliczna (wielokrystaliczna)

Produkcja polikrystaliczna  (wielokrystaliczna)

Produkcja polikrystaliczna (wielokrystaliczna)

Wielokrystaliczne lub polikrystaliczne panele słoneczne mają komórki wyhodowane z wieloaspektowego materiału krystalicznego – kryształu, który rozrósł się w wielu kierunkach. Wielokrystaliczne ogniwa słoneczne mają nieco niższą wydajność ogniw niż ich monokatoliccy ze względu na wieloaspektowy kryształ, z którego komórki są hodowane; nie jest to jednak główny czynnik, ponieważ wielokrystaliczny kryształ jest cięty w kwadrat, a nie w bardziej okrągły kształt komórki monokrystalicznej. Ten kwadratowy kształt oznacza, że ​​więcej powierzchni panelu słonecznego można faktycznie wykorzystać do produkcji energii słonecznej, ponieważ dostępna powierzchnia panelu słonecznego jest wykorzystywana bardziej efektywnie.

Sprawność ogniw monokrystalicznych i wielokrystalicznych paneli słonecznych

Uwaga na zdjęciu powyżej multi-krystaliczny panel słoneczny REC o mocy 250 W, używany przez TAV SOLAR ENERGY; jego sprawność modułu wynosi 15,1%. Jest to procent energii przypadającej na każde ogniwo słoneczne, która jest przekształcana w użyteczną energię słoneczną. Górne zdjęcie monokrystalicznego panelu słonecznego używanego przez TAV SOLAR ENERGY ma współczynnik sprawności modułu wynoszący 14,9%, co stanowi wskaźnik wydajności tylko nieznacznie wyższy niż w przypadku panelu słonecznego REC, ale zwróć uwagę na całą dodatkową białą przestrzeń na monokrystaliczny panel słoneczny?

Ta zmarnowana przestrzeń na monokrystalicznym panelu słonecznym ze względu na kształt pojedynczych kryształów w rzeczywistości sprawi, że wielokrystaliczny panel słoneczny będzie bardziej wydajny, ponieważ przestrzeń na panelu słonecznym jest wykorzystywana w bardziej efektywny sposób! Więc wadą nieco niższej wydajności komórek jest równoważona przez bardziej efektywne wykorzystanie miejsca na panel słoneczny – tak za m2 od kolektorów słonecznych zainstalowano multi krystaliczny w tym przypadku byłoby bardziej skuteczne!

Monokrystaliczne i wielokrystaliczne panele słoneczne i temperatura

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze między monokrystalicznymi i polikrystalicznymi panelami słonecznymi, jest współczynnik temperaturowy panelu słonecznego. Współczynnik temperaturowy można znaleźć w arkuszu danych paneli słonecznych i zwykle dzieli się go na trzy odczyty; Voc, Isc i Pmax / Pmpp. Jedyny odczyt, o który naprawdę musisz się martwić, to Pmax Pmpp, ponieważ jest to rzeczywista ilość mocy w watach, która zostanie utracona z każdym stopniem powyżej 25 o C, w którym działają panele słoneczne. Na przykład wielokrystaliczny panel słoneczny REC 250W ma wartość Pmax -0,48% / o C. Wysokiej jakości monokrystaliczny panel słoneczny, taki jak Suntech 190W, również używany przez TAV SOLAR ENERGY, ma ocenę Pmax -0,48% / oC, chociaż tylko różnica 0,08% na o C, ta niewielka ilość sumuje się w gorące letnie dni i sprawia, że ​​polikrystaliczny / multikrystaliczny działa lepiej niż monokrystaliczny panel słoneczny w rzeczywistych warunkach australijskich.

Renomowani producenci i instalatorzy paneli słonecznych

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze panelu słonecznego jest upewnienie się, że wybierasz renomowanego instalatora i producenta. Bardzo przydatnym zasobem jest faktyczne sprawdzenie, jak panele radziły sobie w rzeczywistym świecie w ramach niezależnych testów.

Podsumowując…

  • Monokrystaliczne ogniwa słoneczne są nieco bardziej wydajne niż poli / multikrystaliczne ogniwa słoneczne.
  • Panele słoneczne polikrystaliczne / wielokrystaliczne są nieco tańsze w produkcji niż panele monokrystaliczne.
  • Ze względu na mniejszy odstęp między ogniwami w wielkokrystalicznych / polikrystalicznych panelach słonecznych w porównaniu z monokrystalicznymi panelami słonecznymi, wyższa wydajność monokrystalicznych paneli słonecznych jest nieistotna.
  • Wielokrystaliczne panele słoneczne mają tendencję do osiągania nieco lepszych wyników w wysokich temperaturach niż monokrystaliczne panele słoneczne
  • Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze paneli słonecznych, jest reputacja producenta. Czy będą w przyszłości, aby honorować gwarancję swoich produktów? Czy w przypadku roszczenia gwarancyjnego musiałbyś wysyłać wadliwe części za granicę?

Comments are closed.